Jakie badania wykonywać u dzieci?

Każdy rodzic chce, by jego dziecko mogło cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Z niepokojem obserwujemy więc nasze pociechy, zastanawiając się, czy wszystko z nimi w porządku. Tymczasem, wystarczy regularnie wykonywać badania profilaktyczne, by mieć pewność, że stan zdrowia naszego dziecka jest dobry. Odpowiadamy więc na pytania o to, jakie badania wykonywać oraz jak często to robić.

Badania krwi – absolutna podstawa

Jednym z badań profilaktycznych, które warto regularnie wykonywać, jest badanie krwi. Co dwa lata warto wykonywać morfologię, nawet wtedy, gdy nie widzimy żadnych niepokojących objawów. Co może powiedzieć nam takie badanie? Przede wszystkim sprawdzimy, czy dziecko nie jest zagrożone anemią oraz, czy jego organizm nie walczy z infekcją lub stanem zapalnym. Dodatkowo warto sprawdzić także poziom glukozy oraz hormonów tarczycy.
Z otrzymanymi wynikami warto udać się do lekarza, choć sami również możemy upewnić się, że wszystko jest w porządku. Wystarczy jedynie sprawdzić jak interpretować wyniki.

Badanie moczu może wiele powiedzieć

Kolejnym badaniem, które również warto przeprowadzać co dwa lata, jest badanie moczu. Z jego wyników możemy dowiedzieć się, czy nerki naszego dziecka pracują prawidłowo. Co więcej, to również najprostszy sposób na wykrycie infekcji w układzie moczowym.

Regularne wizyty u dentysty

Niezwykle ważnym badaniem, którego nie można pominąć, jest przegląd stomatologiczny. W dzisiejszych czasach większość dzieci zmaga się z problemem próchnicy. Szybko wykryte ubytki to mniej bolesne i bardziej skuteczne leczenie. Dentysta powie nam również czy zgryz dziecka jest prawidłowy, czy czas szukać pomocy.

Interweniuj gdy dzieje się coś podejrzanego

Poza badaniami laboratoryjnymi warto po prostu być czujnym. Obserwować swoje dziecko, jego zachowanie oraz wygląd. Przykładowo, jeśli dziecko ma problemy z wagą, warto wykonać badanie poziomu cholesterolu i zastanowić się nad dietą ułożoną przez profesjonalistę.
Bardzo ważne jest również monitorowanie postawy dziecka. W okresie szkolnym często pojawiają się bowiem problemy z kręgosłupem czy stawami. Jeśli widzimy, że barki dziecka nie są na jednej wysokości lub często chodzi ono przygarbione to znak, że czas szukać pomocy fizjoterapeutów.

Podsumowując, regularnie, co dwa lata warto przebadać krew i mocz dziecka. Ważne są również cykliczne kontrole stomatologiczne. Jeśli jednak zauważymy niepokojące objawy, należy działać od razu. Szybkie przeprowadzenie niezbędnych badań pozwoli wychwycić nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu dziecka i skuteczniej im zapobiegać.

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *