Jakie badania na alergię?

W dzisiejszych czasach bardzo wiele osób zmaga się z problemami z alergią. Dotyczą one nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Co więcej, reakcje alergiczne mogą pojawić się w każdej chwili, niezależnie od naszego wieku. Wiedząc o tym, warto zadbać o wykonanie odpowiednich badań, które pomogą nam zdiagnozować czy mamy problemy z alergią oraz na co jesteśmy uczuleni. Dzięki temu możliwe będzie jak najszybsze wprowadzenie odpowiednich leków odczulających a tym samym pokonanie problemu.

Na alergię – badanie krwi

Pierwszym krokiem w diagnozowaniu alergii powinno być wykonanie pełnej morfologii krwi. Wydawać by się mogło, że badanie to nie ma żadnego związku z alergią. Tymczasem jest zupełnie inaczej. O możliwości występowania uczulenia świadczyć mogą między innymi: zwiększona ilość granulocytów: zasadochłonnych, obniżona ilość płytek krwi oraz obniżenie zawartości hemoglobiny. Takie wyniki badania morfologicznego powinny skłonić nas do podjęcia dalszej diagnostyki w kierunku alergii. Mogą (choć nie muszą) świadczyć bowiem o tym, że choroba ta dotknęła również nas.

IgE całkowite, by potwierdzić występowanie alergii

Kolejnym krokiem, który warto podjąć w celu zdiagnozowania alergii, jest wykonanie badania znanego jako IgE całkowite. Na czym polega? Na zbadaniu stężenia przeciwciał IgE w próbce krwi. Przeciwciała te wywołują reakcję nadwrażliwości podczas kontaktu z alergenem. W tym badaniu nie sprawdza się ich ze względu na specyficzność (a więc rodzaj alergenu, na jaki reagują), ale ogólną ich ilość. Wynik, który świadczyć może o tym, że mamy do czynienia z alergią to stężenie wynoszące ponad 300 U/ml. To znak, że czas sprawdzić co dokładnie wywołuje reakcję uczuleniową.

Sprawdź na co jesteś uczulony

Jeśli poziom IgE jest znacznie podwyższony możemy mieć pewność, że dotknęła nas alergia. Kluczowe znaczenie w procesie leczenia ma odkrycie, jakie konkretnie substancje wywołują reakcje alergiczne w naszym organizmie. Tylko wtedy możliwe będzie bowiem wprowadzenie skutecznego odczulania. W tym celu warto wykonać badanie krwi, które pozwala na sprawdzenie aż 28 alergenów. Na czym polega? Mówiąc w skrócie, na ilościowym oznaczeniu przeciwciał klasy IgE w stosunku do każdego z alergenów. Podniesiony poziom oznacza alergię na daną substancję. Badanie to przeprowadza się w szczególności w przypadku dzieci – dzięki niemu unikamy bowiem konieczności wykonywania bolesnych prób skórnych polegających na nakłuciu naskórka, na którym umieszczono alergen.

Podsumowując, jeśli podejrzewamy, że mamy problemy z alergią, a jednocześnie nie jesteśmy w stanie określić, jaki czynnik nam szkodzi nie warto czekać i narażać się na nieprzyjemne dolegliwości, które z czasem mogą tylko się nasilać. O wiele lepszym rozwiązaniem jest wykonanie szeregu badań pozwalających potwierdzić lub wykluczyć występowanie alergii oraz określić jakie substancje ją powodują.

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *