Ból brzucha u dziecka – jakie badania?

Dziecko boli brzuch

Dobre zdrowie i samopoczucie u dziecka jest dla większości rodziców najwyższym priorytetem. Niestety, często pomimo naszych starań nie udaje nam się uniknąć chorób i dolegliwości. Wśród tych, które często spędzają sen z powiek rodziców wymienić możemy ból brzucha u dziecka. Jakie są jego najczęstsze przyczyny? Jakie badania warto wykonać, by prawidłowo zdiagnozować dziecko?

Ból brzucha u dziecka – najczęstsze przyczyny

Ból brzucha u dziecka może mieć różne przyczyny. Układ pokarmowy malca nie jest bowiem jeszcze w pełni dojrzały, co sprawia, że o wiele gorzej radzi sobie z trawieniem tłustych potraw, wysoko przetworzonych produktów oraz nadmiaru słodyczy. Często za bólem brzucha u dziecka stoją więc nieprawidłowe nawyki żywieniowe.
Jeśli jednak troszczymy się o dietę dziecka a dolegliwości nadal się powtarzają warto postawić na kompleksową diagnostykę. Przyczyną bólu brzucha u dziecka może być bowiem infekcja w obrębie układu trawienia, pasożyty, a nawet problemy z układem moczowym. Czasem, przyczyną bólu brzucha jest alergia na niektóre produkty – warto wiec obserwować dziecko. Jeśli zauważymy, że czuje się gorzej po spożyciu niektórych potraw lub pokarmów – koniecznie powiedzmy o tym lekarzowi.

Badanie krwi – podstawowe badanie przy bólu brzucha u dzieci

Jeśli dziecko często uskarża się na ból brzucha może to oznaczać, że w jego organizmie rozwija się infekcja. Może ona dotyczyć zarówno układu pokarmowego, jak i innych. Dlatego też, aby mieć pewność, że nie jest ona przyczyną złego samopoczucia u dziecka warto wykonać podstawowe badania krwi czyli ocenę morfologii oraz wskaźników stanu zapalnego takich jak OB i CRP. Podwyższone wskaźniki to znak, że mamy do czynienia z infekcją – w takim przypadku należy rozpocząć dalszą diagnostykę pod jej kątem co pozwoli dobrać skuteczną metodę leczenia.
Badanie krwi nie musi być dla dziecka stresujące, jeśli odpowiednio je do niego przygotujemy. Warto więc przedstawić maluchowi jak będzie przebiegało oraz zastosować skuteczne maści lub plastry miejscowo znieczulające – dzięki temu nie poczuje ukłucia.

Badanie moczu – dlaczego warto je wykonać?

Większość z nas nie wiąże bólu brzucha u dziecka z zakażeniami dróg moczowych, tymczasem schorzenie to często daje takie właśnie objawy. Dlatego też, by wyeliminować zapalenie pęcherza lub problemy z nerkami warto wykonać u dziecka także ogólne badanie moczu. Jest ono bowiem źródłem wielu cennych informacji nie tylko o układzie moczowym dziecka ale również o stanie zdrowia całego organizmu. Badanie moczu często okazuje się pomocne w znalezieniu przyczyny bólu brzucha u dzieci. Pamiętajmy, że do badania powinniśmy przekazać pierwszy poranny mocz oddany przez dziecko – dzięki temu wyniki będą w pełni wiarygodne.

Podsumowując, ból brzucha u dziecka może mieć różne przyczyny. Dlatego też wykonanie badań krwi oraz moczu ma kluczowe znaczenie w prawidłowej diagnostyce. Nie należy z nimi zwlekać, zwłaszcza jeśli bóle są nasilone lub trwają przez długi czas. Szybka diagnoza zwiększa bowiem znacząco szanse na prawidłowe leczenie.

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *