Co to są enterowirusy i dlaczego warto to wiedzieć

Każdy z nas chce cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Czasem jednak mimo starań i dbaniu o zdrowie zapadamy na infekcje sezonowe. Czym są spowodowane? Jak ich unikać? Postarajmy się odpowiedzieć na to pytanie.

Enterowirusy – wróg każdego z nas

Enterowirusy to grupa około 70 wirusów, które odpowiedzialne są za powstawanie wielu chorób sezonowych. To właśnie one odpowiadają za bóle głowy, gardła, przeziębienia oraz poczucie rozbicia. W naszym kraju dotykają zazwyczaj osoby osłabione oraz najmłodszych. Wydawać więc by się mogło, że są to wirusy, które są raczej niegroźne dla naszego zdrowia i życia. Czy jednak jest tak na pewno?

Nie zawsze niegroźne

Niestety, nie do końca. W grupie enterowirusów znajdują się bowiem również takie, które odpowiadają za wirusowe zapalenie wątroby typu A, chorobę Heinego-Medina oraz zapalenie mózgu, jąder i trzustki. Co więcej, wciąż odkrywane są nowe wirusy należące do tej grupy, które również mogą powodować niebezpieczne dla zdrowia skutki. Dlatego też warto mieć świadomość, jakie objawy powinny skłonić nas do diagnostyki pod kątem zakażenia tymi właśnie wirusami.

Te objawy powinny cię zaniepokoić

Wśród objawów, które w szczególności powinny cię zaniepokoić, wymienić należy duszność, wymioty, bóle serca, wysoka gorączka, bóle mięśniowe, biegunka u niemowląt i dzieci, a także silne, kłujące bóle klatki piersiowej i brzucha. Wszystkie one mogą bowiem świadczyć o zakażeniu enterowirusami.

Diagnoza ma kluczowe znaczenie

Jeśli zauważysz u siebie wspomniane wyżej niepokojące objawy, warto poddać się badaniom krwi. W ich wykryciu pomocne okazuje się przede wszystkim oznaczenie metodą IIF (immunofluorescencji pośredniej) przeciwciał IgG. Badania Diagnostyki obejmują ten właśnie rodzaj badań krwi. Jest to więc miejsce, w którym możesz upewnić się, czy doszło do zakażenia enterowirusami.

Podsumowując, enterowirusy nie zawsze stają się przyczyną groźnych zachorowań, niemniej jednak mogą przyczynić się do powstawania chorób, które bywają groźne dla zdrowia, a nawet życia. Jeśli więc zaobserwujesz u siebie wspomniane wyżej objawy, koniecznie wykonaj badania krwi.

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *