Dziwne uczucie w sercu

Czasem pojawia się niespodziewanie, czasem po silnym stresie a w niektórych sytuacjach zupełnie znienacka. Dziwne uczucie w sercu, bo o nim tu mowa, może spotkać każdego z nas. Co jest jego przyczyną i jak je leczyć?

Czym jest dziwne uczucie w sercu?

Zwykle uczuciem tym nazywane jest kołatanie i przyspieszone bicie serca. Czasem towarzyszą mu duszności oraz zawroty głowy. Taki stan określany jest mianem nerwica serca i może pojawić się u osób w różnym wieku.

Co powoduje dziwne uczucie w sercu?

Kiedy się denerwujemy, nasz organizm zaczyna produkować hormony, które mają za zadanie obronę przed potencjalnym zagrożeniem. Odczuwamy wtedy lęk i uczucie niepokoju. Serce zaczyna bić szybciej, do mięśni napływa krew, wzrasta ciśnienie krwi a mózg zaczyna wydzielać kortyzol, noradrenalinę oraz adrenalinę. Taka reakcja organizmu ma przygotować nas do ucieczki przed zagrożeniem lub do efektywnej z nim walki.  Jeśli często odczuwamy sytuacje stresogenne o mniejszym i większym nasileniu, nasz organizm zaczyna automatycznie reagować na nie w taki sam sposób. Wynikiem tego, nawet czynności które kiedyś były dla nas obojętne, teraz mogą wzbudzać w nas strach i niepokój. Nerwica serca sprawia, iż nasza tolerancja na czynniki stresowe, jest dużo niższa niż wcześniej a organizm bardzo szybko reaguje wrażliwością i lękiem na sytuacje które wcześniej były dla nas zupełnie obojętne. Serce posiada komórki nerwowe mające wpływ na jego odpowiedni rytm jednak największe znaczenie w tej kwestii ma układ nerwowy. To dzięki informacjom jakie do0 niego docierają, może regulować tempo bicia naszego serca. W drodze badań czynników stresogennych, zauważono, iż organizm człowieka może reagować w różny sposób na taką samą sytuację stresową. Do najczęściej spotykanych trakcji należą:

– wzrost ciśnienia krwi,

– potliwość,

– przyspieszone tętno.

– duszności,

– zaczerwienienie skóry,

– tzw. Gula w gardle,

– drżenie rąk,

– nudności

Objawy te, należą do wegetatywnych i pozwalają na rozpoznanie nerwicy serca. Charakteryzują się także pojawianiem się w sytuacjach stresowych. Ich nasilenie, prowadzi do dodatkowego niepokoju i uczucia lęku. Objawy nerwicy serca mogą być mylone z objawami innych poważniejszych chorób, np. hipoglikemii, chorobami serca i nadnerczy, zaburzeniami hormonalnymi, anemią czy nawet z zawałem.

Jeśli podejrzewamy u siebie nerwicę serca, powinniśmy zgłosić się do lekarza internisty w celu wykluczenia pozostałych chorób i wdrożenia leczenia nerwicy.

Leczenie nerwicy serca

Chorobę tę, można skutecznie wyleczyć niezależnie czy powstała ona na skutek innej choroby somatycznej, czy na skutek emocjonalnych zaburzeń. Zwykle leczenie polega na psychoterapii oraz przyjmowaniu leków przeciwlękowych. Więcej na ten temat, można przeczytać pod adresem:   https://portal.abczdrowie.pl/pytania/czy-leczenie-przy-nerwicy-lekowej-jest-skuteczne. Nieleczona nerwica serca, może z czasem się pogłębiać a nawet może doprowadzić do depresji. Dlatego też, warto jak najszybciej udać się do specjalisty w celu rozpoczęcia leczenia a przy okazji wykonania standardowych badań diagnostycznych.

 

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *