Skurczowe bóle brzucha to bolesna dolegliwość, która może mieć przyczynę w wielu chorobach. Należą do nich przede wszystkim zapalenie wyrostka, endometrioza, alergia pokarmowa, zespół jelita drażliwego oraz inne choroby.
Należy jednak wspomnieć, że skurczowe bóle brzucha zdarzają się czasami także zdrowym kobietom w czasie owulacji albo miesiączki. Mogą także mieć swoją przyczynę w stresującym trybie życia, gdy lęk przejmuje panowanie nad naszą głową. Aby zmniejszyć nieco dolegliwość warto przyjąć rozluźniającą pozycję: położyć się albo usiąść i starać się głęboko oddychać. Przydatny może być także termofor. Jeśli jednak powyższe wyjaśnienie nie wchodzi w grę – rozważmy poniższe, dużo poważniejsze dla zdrowia.
Zapalenie wyrostka robaczkowego
To poważna dolegliwość, która wymaga interwencji chirurgicznej. Oprócz skurczów brzucha chory odczuwa też twardość brzucha, wymioty, nudności, wysoką gorączkę oraz zaparcia. Ból skupia się głównie w prawej, dolnej części brzucha. W żadnym wypadku nie należy go lekceważyć, najlepiej wezwać pogotowie lub udać się do szpitala. Inaczej może dojść do perforacji woreczka, czyli jego pęknięcia, a to spowoduje zapalenie otrzewnej, groźne dla życia.
Zobacz też: Ból brzucha u dziecka – jakie badania?
Endometrioza
To dolegliwość, na którą cierpi spory odsetek kobiet, nadal są jednak problemy z jej diagnozowaniem. Choroba polega na tym, że błona macicy zaczyna się wytwarzać w miejscach, gdzie normalnie nie powinno jej być. Miejscami tymi są np. jajowody, szyjka macicy, jelita, jajniki, więzadła, blizny po cięciu cesarskim, operacjach ginekologicznych.
Bóle skurczowe przy endometriozie szczególnie dokuczliwe są w trakcie okresu, jednak wraz z narostem endometrium mogą pojawiać się także w inne dni. Aby zdiagnozować i wyleczyć endometriozę konieczna jest wizyta u ginekologa.
Alergia i nietolerancja pokarmowa
Skurcze brzucha, pojawiające się w jakiś czas po spożyciu danej potrawy, mogą wiązać się z nietolerancją lub alergią pokarmową, zwłaszcza jeśli bólom towarzyszą biegunki albo zatwardzenia. Aby wykryć przyczynę należy dobrze się obserwować i analizować, jakie produkty spożywaliśmy w ostatnim czasie. Pomocne będą też testy. W przypadku nietolerancji popularne są teraz testy genetyczne z krwi, np Imunnodiagdieta. W razie wątpliwości zalecana jest konsultacja alergologiczna i gastroenterologiczna.
Inne dolegliwości, które wiążą się ze skurczami brzucha
Do tych dolegliwości zaliczyć możemy:
- Zapalenie uchyłka jelita grubego,
- zespół jelita drażliwego,
- zatrucie salmonellą,
- kamica pęcherzyka żółciowego,
- przegrzanie,
- zapalenie błony śluzowej żołądka,
- biegunka podróżnych.