Mononukeloza? Jakie badania należy zrobić?

Mononukleoza jest chorobą zakaźną, a nosicielami jej wirusa należącego do rodzaju Herpes jest około 90% populacji ludzkiej. Zakażenie zwykle następuje w okresie przedszkolnym, a infekcja przebiega bezobjawowo.

“Choroba pocałunków” – jak można się zarazić?

Do zakażenia wirusami Herpes dochodzi najczęściej poprzez ślinę, wymienianą na przykład w czasie pocałunków. Stąd popularna nazwa tej choroby – choroba pocałunków. Czasami do zakażenia dochodzi także w czasie transfuzji organów, stosunku płciowego lub przetoczenie krwi. Źródłem zakażenia są osoby zainfekowane,u których nie ma często objawów klinicznych lub dopiero się one pojawią. Z tego względu uniknięcie zarażenia mononumkleozą jest trudne.

Objawy mononukleozy

Zanim pojawią się pełne objawy kliniczne, przez kilka tygodni mogą występować niespecyficzne dolegliwości, jak osłabienie, brak apetytu, bóle mięśniowe, dreszcze. Dopiero po jakimś czasie następuje właściwy atak choroby. Pojawia się wysoka gorączka, zapalenie gardła oraz powiększenie węzłów chłonnych. Chorobie towarzyszy osłabienie, problemy z mówieniem, ból stawów, głowy i gardła oraz wysypki skórne. Ostra faza choroby trwa od jednego do czterech tygodni.

Jak zdiagnozować mononukleozę?

Zdiagnozowanie mononukleozy nastręcza spore trudności. Pierwsze kliniczne objawy choroby przypominają anginę ropną lub zapalenie gardła i wiele osób jest najpierw leczonych na te choroby. Często badania pod kątem mononukleozy zlecane są dopiero, gdy antybiotykoterapia zawodzi. A im wcześniejsza diagnoza, tym skuteczniejsze leczenie i mniejsza szansa powikłań.

Czytaj też: Jakim chorobom towarzyszą skurczowe bóle brzucha?

Na szczęście są badania, które szybko pozwalają wykluczyć albo potwierdzić zachorowanie na mononukleozę. Pierwszym z nich jest morfologia krwi z rozmazem manualnym. Bardzo ważne jest, aby wykonać rozmaz, bowiem badanie mikroskopowe pozwala na potwierdzenie podwyższenia odsetka limfocytów.

Najnowocześniejszą metodą diagnostyki, coraz popularniejszą w stwierdzaniu mononukleozy, są badania molekularne. Pozwalają one stwierdzić obecność materiału genetycznego w próbce. Wykonać można także badania serologiczne, które pozwalają stwierdzić obecność lub już przebyte zakażenie chorobą.

Zobacz także: http://punktypobrankrwi.pl/jak-rozpoznac-i-leczyc-anemie/

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *