Badania profilaktyczne u dzieci

Regularne badania pozwalają wykryć wiele chorób na ich wczesnym etapie, dzięki czemu szybciej i skuteczniej można wdrożyć odpowiednie leczenie. Jest to niezwykle ważne szczególnie w przypadku dzieci. Jakie badania krwi zrobić profilaktycznie dziecku i jak często badać pociechę?

Jednym z podstawowych badań profilaktycznych u dzieci jest badanie moczu. Wykonuje się je w celu rozpoznania chorób nerek i dróg moczowych. Badanie ogólne moczu pozwala na ocenę parametrów fizycznych: barwy, przejrzystości, ciężaru właściwego, pH. Może ono również wykazać obecność w próbce: leukocytów, erytrocytów, bilirubiny, urobilinogenu, glukozy, ketonów, białek i azotynów. Nieprawidłowe wyniki badania wskazują na stany zapalne nerek lub zakażenie bakteryjne dróg moczowych. Obecność leukocytów, erytrocytów lub azotynów w moczu wskazuje na stany zapalne i infekcje dróg moczowych. Takie badanie powinno być wykonywane przynajmniej raz w roku, podobnie jak badanie kału, które wskaże np. bakteryjne czy pasożytnicze choroby układu pokarmowego.

Profilaktyka u dzieci

Kolejnym badaniem profilaktycznym, które zaleca się wykonać dziecku, jest morfologia, która pozwala na ogólną ocenę stanu zdrowia. Parametry opisujące układ czerwonokrwinkowy (erytrocyty, hematokryt, wskaźniki czerwonokrwinkowe, RDW) umożliwiają wstępne rozpoznanie niedokrwistości, czyli anemii. Bardzo ważnym wskaźnikiem są również krwinki białe (WBC). Wyższy poziom leukocytów wskazuje na stan zapalny w organizmie, niższy może oznaczać przebytą niedawno infekcję.
Badając krew, warto ponadto wykonać badanie OB, czyli Odczyn Biernackiego. Umożliwia ono wykrywanie i monitorowanie przewlekłych stanów zapalnych w organizmie. Dzięki niemu można zdiagnozować niektóre choroby zakaźne (głównie bakteryjne) oraz choroby nerek i krwi. Wśród ważnych badań profilaktycznych wymienić należy także CRP, czyli badanie białka C-reaktywnego. Jest ono nazywane białkiem ostrej fazy i stanowi szybki wskaźnik uszkodzeń tkanek w wyniku zapalenia, infekcji bądź urazu. Widoczny wzrost stężenia CRP następuje już w 4 do 8 godzin od pojawienia się przyczyny.

Niedokrwistość z braku żelaza

Innym istotnym wskaźnikiem stanu zdrowia dziecka jest poziom żelaza. Pomiar stężenia żelaza w surowicy krwi może wskazywać na niedobór tego pierwiastka, który prowadzi do niedokrwistości. Ta choroba może wynikać z niedostatecznej podaży tego składnika (np. w przypadku diety ubogiej w żelazo), może być też związana z zaburzeniami wchłaniania. Niski poziom żelaza notuje się również w okresie intensywnego wzrostu. Niedobór żelaza może skłonić lekarza do zlecenia dodatkowej suplementacji tego pierwiastka u dziecka.

Jeśli dziecko jest zdrowe i nie skarży się na żadne niepokojące dolegliwości, badania krwi wystarczy wykonywać raz do roku. W przypadku wątpliwości lub konieczności wykonania jakichkolwiek badań dodatkowych, warto skonsultować pakiet badań z lekarzem pierwszego kontaktu.

Więcej informacji o badaniach profilaktycznych można znaleźć na stronie http://badaniakrwi.pl

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *