Jak często wykonywać morfologię krwi u dziecka?

Morfologia krwi to jedno z najbardziej podstawowych badań. Pozwala wykluczyć anemię, niektóre zaburzenia krzepnięcia czy choroby hematologiczne. Nie powinno się jednak wykonywać go zbyt często. O tym, kiedy należy wybrać się z dzieckiem na pobranie krwi, powinien zdecydować lekarz.

 Morfologia krwi to badanie dostarczające cennych informacji o zdrowiu. Dzięki niemu określa się m.in.: liczbę i wielkość czerwonych krwinek, czyli erytrocytów (RBC), białych krwinek, czyli leukocytów (WBC), hemoglobiny i hematokrytu. Parametry opisujące układ czerwonokrwinkowy (erytrocyty, hematokryt, wskaźniki czerwonokrwinkowe) umożliwiają wstępne rozpoznanie niedokrwistości i ich różnicowanie, m.in. ze względu na wielkość krwinek. Zdiagnozowanie niedokrwistości, czyli anemii, jest niezwykle istotne, ponieważ może ona mieć różne przyczyny. U dzieci najczęściej spowodowana jest niedoborem żelaza. Początkowo może nie dawać żadnych objawów. Z czasem jednak pojawiają się: senność, osłabienie, bóle i zawroty głowy, bladość skóry i spojówek. Tym objawom może towarzyszyć łamliwość paznokci i wypadanie włosów. Bardzo ważnym wskaźnikiem w przypadku dzieci są także krwinki białe, czyli leukocyty. Podwyższony poziom białych krwinek to sygnał, że u dziecka rozwija się infekcja lub mamy do czynienia ze stanem zapalnym. Mocno przekroczone normy leukocytów mogą wskazywać na białaczkę.

 Morfologia krwi u dzieci – wskazania

Nie istnieją jednolite wytyczne, kiedy należy u dziecka wykonać morfologię krwi. Wskazaniem mogą być objawy charakterystyczne dla anemii, ale nie tylko. Lekarz może zlecić wykonanie morfologii krwi, gdy dziecko męczy się szybciej niż rówieśnicy albo gdy na jego ciele pojawia się dużo siniaków, a nie doszło do urazu. Morfologia krwi może być także traktowana jako badanie profilaktyczne u zdrowych dzieci. W takim wypadku radzi się ją wykonywać maksymalnie raz w roku lub raz na dwa lata, nie częściej. Częste ukłucia to dla dziecka duży stres. Ponadto pobranie krwi do badań kilkakrotnie w bardzo krótkim odstępie czasu u małego dziecka samo w sobie może doprowadzić do niewielkiej anemii. Dlatego każde badanie krwi, nawet profilaktyczne, należy skonsultować z pediatrą. Lekarz nie tylko zdecyduje, czy przeprowadzenie badania jest konieczne, ale może przy okazji zlecić również dodatkowe badania.

Przygotowanie do badania

Morfologia krwi u dzieci powinna być wykonana na czczo, ponieważ posiłek może zaburzyć  wyniki badań i wpłynąć na późniejszą diagnozę. Najczęściej krew pobiera się z żyły w zgięciu łokcia. Starsze dzieci, u których pobranie krwi będzie wykonywane po raz pierwszy, należy odpowiednio do tego przygotować, wyjaśniając, jak będzie wyglądać badanie.

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *