Alergia u dziecka. Jakie badania wykonać?

Mogą objawiać się wysypką, biegunką, a także przewlekłym kaszlem i męczącym katarem. Alergie u dzieci mogą mieć różne przyczyny. Koniecznie trzeba je diagnozować, by skutecznie walczyć z utrudniającymi codzienne funkcjonowanie objawami.

Według definicji Polskiego Towarzystwa Alergologicznego alergia to nadmierna reakcja organizmu na substancje zwane alergenami. Są nimi najczęściej: pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, pleśnie, sierści zwierząt i pokarmy. Alergia może dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. PTA zauważa, że skłonność do chorób alergicznych jest w dużym stopniu dziedziczna. Jeżeli na alergię cierpią oboje rodzice, to dziecko z dużym, bo aż 60-procentowym prawdopodobieństwem będzie alergikiem. Geny to jednak nie wszystko. PTA zwraca uwagę, że zgodnie z wynikami ostatnich badań, zmieniające się środowisko i zmiana naszych zachowań, związane z rozwojem cywilizacji, są odpowiedzialne za epidemię alergii.

 Objawy alergii

Do najczęstszych objawów alergii należą: katar z towarzyszącym świądem w nosie, kichaniem i obfitą wodnistą wydzieliną, przewlekły, suchy kaszel, okresowe duszności, sucha, swędząca skóra, wysypka, a także biegunki, wzdęcia i wymioty. U małych dzieci najczęściej występuje alergia pokarmowa. Może się ona pojawić już u niemowląt i najczęściej manifestuje się wysypką. Często mogą jej towarzyszyć wymioty i biegunka. Zaleca się wówczas tzw. dietę eliminacyjną, by wytypować alergen w jadłospisie i go wyeliminować. U starszych dzieci może pojawić się alergia wziewna, czyli uczulenie na roztocza, pyłki lub sierść zwierząt. Objawia się ona najczęściej kaszlem, katarem lub zapaleniem spojówek.

Alergia – badania

Aby zdiagnozować alergię, zaleca się wykonanie badań krwi, a dokładniej oznaczenie całkowitej IgE w surowicy krwi. Wysoka wartość IgE, przekraczająca ustalone normy, może świadczyć o alergii. Warto rozważyć wykonanie molekularnej diagnostyki alergii. Metoda ta, kompleksowo oceniająca aż 296 parametrów IgE całkowitej oraz IgE specyficznych, pozwala na wskazanie właściwej cząstki uczulającej i możliwych reakcji krzyżowych. Analiza wyników ułatwia lekarzowi wybór optymalnej ścieżki terapeutycznej – odczulania bądź eliminacji kontaktu z danym alergenem. W przypadku alergii pokarmowych wynik badania wskazuje też, czy obróbka cieplna wystarczy do uniknięcia rozwoju reakcji uczuleniowej.

Dzieciom wykonuje się także tzw. panel pediatryczny, czyli badanie krwi. Panel alergenów zawiera m.in.: pyłki GX-trawy, pyłki: brzozy brodawkowatej, bylicy, naskórki: psa, kota i konia, białko jaja kurzego, żółtko jaja kurzego, mleko, ryż, soję, orzech laskowy, marchew czy jabłko. Dla każdego z alergenów w panelu pediatrycznym ilościowy wynik stężenia alergenowo-specyficznej IgE podawany jest oddzielnie. Określenie przyczyny alergii jest bardzo istotne, gdyż pozwala na skuteczną walkę z problemem. Według Polskiego Towarzystwa Alergologicznego nieleczona alergia może prowadzić do poważnych powikłań, np. ciężkiej postaci choroby alergicznej, z którą wiąże się konieczność przyjmowania leków w większych dawkach, czy nawet zahamowania wzrostu i rozwoju.

 

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *