Ważne badania, które trzeba wykonać u dziecka

Zdrowie naszych pociech jest dla nas najważniejsze. Nie wszystkie choroby ujawniają się od razu, niektóre podstępnie rozwijają się w organizmach maluchów. Dlatego przynajmniej raz w roku warto dziecku wykonać podstawowe badania kontrolne, nawet jeśli nie zauważymy nic niepokojącego.

Co powinno nas skłonić do wykonania badań u dziecka? Może to być słaby apetyt lub wręcz przeciwnie, duże przybieranie na wadze, bladość skóry, gorączka niewiadomego pochodzenia, skłonność do powstawania siniaków. Jeśli jednak dziecko zdrowo się rozwija, a my nie zauważamy nic niepokojącego, warto, mimo to, raz w roku skontrolować zdrowie pociechy. Wiele chorób rozwija się podstępnie, nie dając wyraźnych objawów. Często też my, rodzice, możemy przegapić niektóre symptomy lub niewłaściwie je odczytywać.

Sprawdź, czy dziecko nie ma anemii

Jednym z najbardziej podstawowych, jest badanie moczu. Zleca się je najczęściej w momencie utrzymującej się gorączki, by wykluczyć zakażenie układu moczowego. Profilaktycznie warto je wykonać, by wykluczyć choroby wątroby, nerek, cukrzycę. Kolejnym badaniem, które warto wykonać, jest morfologia. Wskazaniem do jej wykonania jest brak apetytu u dziecka, bladość cery, osłabienie, częste infekcje, powolne wzrastanie. Morfologia pozwoli wykluczyć anemię. W morfologii krwi znajduje ona potwierdzenie w obniżonym poziomie hemoglobiny (Hb) i ilości czerwonych krwinek (erytrocytów, RBC). Przyczyną anemii może być za niskie stężenie żelaza we krwi, dlatego badanie na oznaczenie żelaza również powinno znaleźć się na liście badań profilaktycznych.

Wyklucz stan zapalny

Wśród profilaktycznych badań warto także wykonać glukozę. W ostatnich latach mówi się o epidemii cukrzycy typu 2. Prowadzi do niej otyłość, z tego powodu diagnozowana jest u coraz młodszych osób, a nawet dzieci poniżej 10. roku życia. Nie można zapomnieć o cukrzycy typu 1, która w głównej mierze dotyczy dzieci i młodzieży, dlatego monitorowanie poziomu cukru u dzieci powinno odbywać się regularnie. Badając krew, warto wykonać także OB. Odczyn Biernackiego (OB) jest badaniem pozwalającym na wykrywanie i monitorowanie przewlekłych stanów zapalnych organizmu. Dzięki niemu można zdiagnozować choroby zakaźne (głównie bakteryjne), choroby nerek i krwi. Dobrze też wykonać badanie CRP. CRP (białko C-reaktywne), jest tzw. białkiem ostrej fazy, szybkim wskaźnikiem (4-8 godzin) uszkodzeń tkanek w wyniku zapalenia, infekcji bądź urazu.

Widoczny wzrost stężenia CRP następuje w 4 do 8 godz. od pojawienia się przyczyny. Wskazaniem do przeprowadzenia tych badań jest trwająca infekcja u dziecka. Podwyższony poziom CRP wskazuje na stan zapalny, zwykle w przebiegu infekcji, ale też w urazach, chorobach reumatologicznych, nowotworach. Zdarza się, że przebyte infekcje paciorkowcami (bakteriami wywołującymi m.in. anginę ropną) mogą prowadzić do powikłań – uszkodzenia stawów, serca i nerek. Powikłaniom towarzyszą objawy takie jak gorączka, bóle w klatce piersiowej czy skrócenie oddechu. W celu określenia ryzyka powikłań i im zapobiegania w 1-4 tyg. po przebytym zakażeniu paciorkowcowym oznacza się ASO.

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *