Badania na pasożyty – choroba brudnych rąk

Większość chorób wywołanych przez pasożyty nazywanych jest chorobami brudnych rąk, dlatego są tak powszechne u dzieci. Można się nimi zarazić, bawiąc się w piaskownicy czy głaszcząc zwierzęta.

Pasożyty to organizmy zwierzęce lub roślinne, które do życia i zdobywania pokarmu wykorzystują inne organizmy. Ludzi najczęściej atakują pasożyty zwierzęce. Robią to przez przewód pokarmowy, do którego mogą dostać się różnymi drogami. Bardzo często o chorobach wywołanych przez pasożyty mówi się – choroby brudnych rąk. Do zakażenia pasożytami może dojść w wyniku braku higieny w kontakcie ze zwierzętami domowymi: psami czy kotami. Psie wszy przenoszą jaja glist, koty mogą zarażać tasiemcem, świerzbowcem czy toksoplazmozą. Do zarażenia dochodzi także w wyniku spożycia cyst lub jaj pasożyta wraz z brudnymi owocami, warzywami, niedogotowanym mięsem, poprzez wypicie nieprzegotowanej wody pochodzącej z nieprzebadanego źródła. Dzieci mogą się także zarazić podczas zabawy w piaskownicy, która bywa toaletą dla wielu zwierząt.

Pasożyty u dziecka – objawy

Ze względu na to, że zachorowania wynikają z braku higieny, najczęściej choroby pasożytnicze dotykają dzieci. Najbardziej są one narażone na inwazję takich pasożytów, jak lamblia, toksoplazma, owsiki, toksokara czy glista ludzka. Jakie są objawy pasożytów u dzieci? Wszystko zależy od rodzaju pasożyta. Lamblioza może się objawiać brakiem łaknienia, kurczowymi bólami brzucha, nudnościami, wzdęciami, wymiotami, bólami głowy, zmęczeniem, reakcjami uczuleniowymi z różnego rodzaju wysypką. Toksoplazmoza najczęściej przebiega bezobjawowo. Czasem może wystąpić gorączka i zaobserwować można powiększone węzły chłonne. Owsica objawia się brakiem apetytu, bladością, rozdrażnieniem, trudnościami z koncentracją, problemami ze spaniem. Objawy tokoskarozy są niejednoznaczne i trudne do rozpoznania. W większości przypadków choroba przebiega bezobjawowo. Tylko w przypadkach intensywnej inwazji larw, u dziecka mogą wystąpić: wysoka temperatura, osłabienie, senność, nudności. Glistnica może się objawiać się bólami brzucha, mdłościami, wysypką, świądem skóry, uporczywym kaszlem.

Badanie kału na pasożyty

Podstawowym badaniem laboratoryjnym, pozwalającym wykryć pasożyty, jest mikroskopowe badanie kału. W przypadku lambliozy wykonuje się badanie kał G. lamblia. Badanie kału umożliwia zidentyfikowanie cyst, jaj i larw pasożytów. Do badania kału potrzebne są specjalne pojemniki. Należy pobrać świeży kał przy pomocy łopatki umieszczonej w pojemniku, w ilości odpowiadającej wielkości orzecha laskowego (z dwóch, trzech różnych miejsc). Następnie pojemnik trzeba dostarczyć w krótkim czasie do laboratorium. W celu oceny skuteczności stosowania leków przeciwpasożytniczych próbkę kału należy pobrać 1-3 tygodnie od zakończenia terapii.

Badania krwi na pasożyty

We krwi możliwe jest oznaczenie swoistych przeciwciał różnych klas (IgG, IgM, IgA, IgE) wytwarzanych przez organizm człowieka po kontakcie z pasożytem, np. przeciwciał przeciwko Giardia lamblia w klasach IgM i IgG, przeciwciał przeciwko tasiemcowi w klasach IgM i IgG. Warto wykonać także diagnostykę serologiczną bąblowicy. Bąblowica jest chorobą pasożytniczą powodowaną przez małego, mającego 3-6 mm długości, tasiemca Echinococcus granulosus. Obecność pasożyta pozwoli wykryć badanie bąblowica IgG.

Przygotowanie do badań na pasożyty

W przypadku badań z krwi na przeciwciała, nie ma konieczności odpowiedniego przygotowywania się. Badanie nie musi być wykonywane na czczo. Więcej przygotowań wymaga badanie kału. Próbki kału do badania parazytologicznego najlepiej jest pobierać przed rozpoczęciem leczenia, ponieważ wiele leków utrudnia rozpoznawanie inwazji przewodu pokarmowego.

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *