Wapń w diecie dziecka

Wapń to podstawowy budulec kości i zębów. Obok witaminy D uważany jest za najważniejszy składnik w diecie dziecka. Jego niedobory mogą prowadzić do poważnych i nieodwracalnych wad postawy i powodować łamliwość kości.

Wapń jest jednym z najważniejszych składników diety dziecka. Potrzebny jest na każdym etapie życia, ale u dzieci odgrywa bardzo ważną rolę, bo wpływa na prawidłowy wzrostu kości. Wpływa również na prawidłowy wzrost i stan zębów. Wapń jest niezbędny do prawidłowej pracy układu nerwowego i sercowo-naczyniowego, właściwego działania mięśni, krzepnięcia krwi, skurczu i rozkurczu naczyń krwionośnych i wydalania hormonów.

Skutki niedoboru wapnia

Długotrwały niedobór wapnia w diecie dzieci może powodować do powstania kości o osłabionej strukturze, które będą podatne na złamania i urazy. Może być także przyczyną deformacji w układzie kostnym, wczesnej próchnicy, późnego ząbkowania i chodzenia oraz nadmiernej potliwości. Jakie jest zapotrzebowanie na wapń u małych dzieci? Od 12. do 36. miesiąca życia wynosi około 700 mg/dzień. Później, do 6. roku życia wzrasta do 1000 mg/dzień. Najbogatszym źródłem najlepiej przyswajalnego wapnia jest mleko i przetwory mleczne takie jak: kefir, jogurty czy sery. Z produktów bezmlecznych sporo wapnia zawierają: pietruszka, szczaw, fasola, makrela i amarantus. Uważa się, że dziecko powinno wypijać 2 szklanki mleka dziennie. Podając mleko lub produkty mleczne, warto zwracać uwagę, by w ich składzie nie było cukru.

Wapń badanie

Aby sprawdzić poziom wapnia, należy wykonać badanie krwi na wapń całkowity. Wynik zawsze należy skonsultować z lekarzem. Niedobór wapnia, zwany hipokalcemią, może być spowodowany nieodpowiednią dietą, złym wchłanianiem czy też nadmiernym wydalaniem. Objawia się zaburzeniami pracy układu nerwowego, zwiększeniem pobudliwości, a także światłowstrętem czy napadami astmy. Nadmiar wapnia (hiperkalcemia) może być skutkiem przedawkowania witaminy D u małych dzieci, a u dorosłych stosowaniem dużych ilości preparatów farmaceutycznych zawierających wapń. Skutkiem są zaburzenia czynności nerek, nudności, wymioty i zaparcia. W przypadku niedoborów wapnia, lekarz może zalecić suplementację. Przy prawidłowej diecie dzieciom nie grozi nadmiar wapnia.

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *