Nadwaga u dzieci. Przyczyny, diagnoza, leczenie

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie. Wśród dzieci w wieku szkolnym, na nadwagę i otyłość cierpi co piąty chłopiec i co siódma dziewczynka. Otyłe dziecko, to otyły dorosły i wiele problemów zdrowotnych w przyszłości.

Otyłość została uznana za chorobę cywilizacyjną. Według Światowej Organizacji Zdrowia cierpi na nią już 800 mln osób i ich liczba stale rośnie. Niestety, wśród nich są również dzieci. Na świecie problem otyłości i nadwagi dotyczy 10 procent dzieci i młodzieży. W Polsce skala również jest duża. Wśród dzieci w wieku szkolnym, na nadwagę i otyłość cierpi co piąty chłopiec i co siódma dziewczynka w naszym kraju.

Konsekwencje nadwagi i otyłości

Otyłe dziecko, to otyły dorosły w przyszłości. Z badań wynika, że u otyłego przedszkolaka, prawdopodobieństwo pozostania otyłym jest ponad czterokrotnie większe niż u jego rówieśników o prawidłowej masie ciała. Otyłość może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Może prowadzić do bezdechu sennego, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń kostno-stawowych związanych z przeciążaniem kości i mięśni, większej predyspozycji do chorób nowotworowych w wieku dorosłym. Zwiększa też ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Cukrzyca typu 2 została zaliczona przez ONZ do jednej z czterech chorób, które zabijają ludzkość. W 2035 roku przy obecnym tempie zachorowań, będzie ponad 590 mln diabetyków. Szacuje się, że co 10 sekund na świecie diagnozuje się cukrzycę u kolejnej osoby, a co 6 sekund ktoś umiera w wyniku jej powikłań. Przez lata cukrzyca typu 2 dotyczyła wyłącznie osób w starszym wieku, nazywana była nawet cukrzycą starczą. Działo się tak dlatego, że podłożem jej powstawania były najczęściej czynniki genetyczne. Teraz granica wieku znacznie się przesunęła, a wszystko przez epidemię otyłości. W ciągu ostatnich kilku lat zanotowano znaczący wzrost zachorowań na cukrzycę typu 2 w młodych grupach wiekowych od 12 do 16 lat. Bardzo ważne jest więc, by u dzieci z nadwagą monitorować poziom glukozy.

Jak zdiagnozować nadwagę?

Do określenia prawidłowości masy ciała u dzieci do ukończenia 18. roku życia stosowane są tabele lub siatki centylowe (osobne dla chłopców i dziewcząt). Zgodnie z obowiązującą definicją WHO nadwaga występuje, gdy wartość wskaźnika jest równa lub większa od 85 centyla, a otyłość występuje, gdy wartość wskaźnika przekracza 95 centyl.

Leczenie nadwagi u dzieci

Bardzo ważne jest, by na jak najwcześniejszym etapie wyłapać, że dziecko za dużo przybiera na wadze. Nadwaga szybko może zmienić się w otyłość. W leczeniu nadwagi i otyłości największą rolę odgrywa zmiana diety i aktywność fizyczna. Najlepiej stosować metodę małych kroków, polegająca na stawianiu małych celów, które dziecko może zauważyć, a ich wprowadzenie nie będzie utrudnieniem dotychczasowego życia. Dla dzieci najważniejsze jest śniadanie. Nie powinny one bez niego wychodzić z domu. Można podawać owsiankę na mleku z dodatkiem owoców, naleśniki z mąki z pełnego przemiału z twarogiem i owocami czy kanapki z ciemnego pieczywa z chudą wędliną. Do szkoły – najlepiej nie dawać dziecku pieniędzy, a przygotować drugie śniadanie: kanapkę z ciemnego pieczywa z chudą wędliną lub serem żółtym z dodatkiem warzywnym, do tego owoc i butelka wody mineralnej. Niezwykle istotne jest całkowite wyeliminowanie z diety dziecka niezdrowych przekąsek, zwłaszcza słodyczy oraz produktów solonych. W diecie dziecka powinno pojawić się dużo produktów pełnoziarnistych, warzyw i owoców. Z mięs: drób, wołowina, cielęcina i królik. Bardzo ważne jest również uczenie dzieci podejmowania regularnej aktywności fizycznej. Według Światowej Organizacji Zdrowia dzieci powinny ćwiczyć minimum 60 minut w ciągu dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *