Grzybica paznokci u dzieci — w jaki sposób skutecznie ją leczyć?

Onychomikoza, znana szerzej jako grzybica paznokci, to choroba, która dotyka obecnie około 10% populacji, a zachorowalność na nią wciąż wzrasta. W jaki zatem sposób skutecznie radzić sobie z tą dolegliwością? Jaki przebieg ma grzybica paznokci i jak powinno przebiegać jej efektywne leczenie? Tego dowiesz się z treści artykułu.

Jak rozpoznać grzybicę paznokcia u dziecka?

Onychomikoza jest chorobą objawiającą się charakterystycznymi przebarwieniami i kruchością paznokci. Rzadziej zdarza się też, że zmianom towarzyszy nieprzyjemny zapach oraz deformacja płytki. Grzybica paznokci u rąk i nóg może prowadzić do poważnych powikłań, dlatego nie należy jej bagatelizować. W przypadku kiedy zmiany są rozległe i atakują więcej niż jedną płytkę, leczenie grzybicy paznokci powinno odbywać się pod kontrolą lekarza.

Grzybica paznokci u dzieci jest stosunkowo rzadko spotykana, a charakterystyczne dla niej objawy można pomylić z innymi chorobami dermatologicznymi jak np.:

 • łuszczyca,
 • zanokcica bakteryjna,
 • liszaj płaski,
 • awitaminoza.

Jeśli zauważysz niepokojące zmiany na płytce paznokcia u swojego dziecka, przed sięgnięciem po leki bez recepty skonsultuj się z lekarzem w celu ustalenia optymalnego leczenia.

Najczęstsze przyczyny powstawania grzybicy

Grzybica paznokci spowodowana jest zakażeniem dermatofitami, grzybami drożdżopodobnymi i grzybami pleśniowymi. Optymalnym środowiskiem do ich rozwoju jest ciepły, ciemny i przede wszystkim wilgotny mikroklimat, dlatego infekcje grzybicze zdecydowanie częściej dotykają paznokcie u stóp.

Autor: yanalya

Grzybica pod paznokciem najczęściej jest skutkiem:

 • kontaktu z inną osobą chorą — może do niego dojść podczas chodzenia boso w takich miejscach jak sauna, siłownia czy basen,
 • braku odpowiedniej higieny i zmiany obuwia podczas wysiłku fizycznego,
 • korzystania z wypożyczonego i niewystarczająco zdezynfekowanego obuwia,
 • braku higieny w salonach kosmetycznych,
 • przymierzania obuwia w sklepie, zwłaszcza bez skarpetki,
 • noszenia syntetycznych skarpetek i nieoddychającego obuwia.

Zbagatelizowane objawy grzybicy paznokci mogą prowadzić do pogłębiania się problemu, atakując także sąsiednią płytkę, a w skrajnych przypadkach nawet całą stopę.

Jak wygląda leczenie grzybicy paznokci u dzieci?

Wiedząc, jak wygląda grzybica paznokci u rąk lub stóp, o wiele łatwiej zaobserwować jej pierwsze objawy i odpowiednio szybko podjąć leczenie. Należy pamiętać, że bagatelizowanie choroby może doprowadzić do poważnych powikłań, których konsekwencją będzie rozrastanie się zmian na zdrowe tkanki.

Zarówno grzybica paznokci u dziecka, jak i u osoby dorosłej stanowi problem dość wstydliwy. Choroba prowadzi do nieestetycznych zmian i deformacji płytki paznokcia, przez co może znacznie obniżyć komfort życia, zwłaszcza w sezonie letnim. Skuteczne leczenie grzybicy paznokcia powinno opierać się na właściwie dobranych przez lekarza preparatach, a także, co niezwykle istotne, systematyce i cierpliwości.

Niestety onychomikoza jest chorobą wymagającą długofalowego zaangażowania, często można zaobserwować jej niespodziewany nawrót. Wyleczenie grzybicy może trwać od. 6 miesięcy (paznokcie u stóp) do nawet roku (dłonie). Leczenie zarówno u dzieci, jak i dorosłych zakłada stosowanie leków ogólnoustrojowych — doustnych oraz o działaniu miejscowym.

Autor: gpointstudio

W przypadkach wyjątkowo opornych na leczenie, konieczne może okazać się pobranie próbki materiału do badania mykologicznego, w celu ustalenia dalszego postępowania terapeutycznego. Najczęściej stosowane leki przeciwgrzybicze dostępne w aptekach, mają postać:

 • lakierów,
 • sprayów,
 • kremów,
 • zasypek

Grzybica — w jaki sposób skutecznie jej zapobiegać?

Choć grzybica paznokci u dzieci jest zjawiskiem stosunkowo rzadkim, może stać się następstwem niewłaściwej higieny i/lub braku ostrożności podczas korzystania z miejsc publicznych takich jak basen czy szatnia sali gimnastycznej/siłowni. Absolutną koniecznością jest stosowanie obuwia zamiennego podczas intensywnego treningu fizycznego, jak i klapek podczas korzystania ze wspólnych pryszniców.

Grzybica paznokci u dziecka może wystąpić również, jeśli pożyczy buty od swojego kolegi/koleżanki czy skorzysta z tego samego ręcznika kąpielowego. Oczywiście nie bez znaczenia jest też właściwy dobór obuwia i skarpet. Należy zwrócić uwagę, aby pozwalają one skórze oddychać i gwarantują doskonałą cyrkulację powietrza, zapobiegając przepoceniu stopy.

Zadbaj o zdrowie swoje i swoich najbliższych! Wiedza dotycząca tego, jak wygląda grzybica paznokci i w jaki sposób skutecznie ją leczyć może zapobiec poważniejszym powikłaniom, które nie tylko wpłyną negatywnie na jakość życia, ale także będą zagrażać naszemu zdrowiu.

Obrazek wyróżniający: Freepik

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *